ANGLICKO, BRATISLAVA – LEEDS, SPIATOČNE ZA 54 €

Spravte si jesenný výlet do anglického mesta Leeds. V termíne od 29.9 – 9.10 so spiatočnou letenkou len za 53,98 €. Poletíte s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou Rayanair. So sebou si môžete zobrať príručnú batožinu 1 ks do 3 kg (35cm x 20cm x 20cm),  1 ks do 10 kg (55cm x 40cm x 20cm).

REZERVÁCIA TU:

Leeds je dôležité mesto na rieke Aire v Anglicku a centrum metropolitnej oblasti City of Leeds. V meste žije okolo 443-tisíc obyvateľov, v celej metropolitnej oblasti okolo 715-tisí. A čo si v meste a jeho okolí pozrieť?

  • Headrow a Briggate – Nachádzajú sa tu nielen najznámejšie butiky, ale zároveň sídlia v nádherných historických budovách. Veľká časť obchodných centier bola postavená vo viktoriánskom období a dodáva mestu osobitý starobylý ráz.
  • Radnica- pochádza z 19. storočia a radí sa medzi najväčšie v Anglicku. Dodnes sa tu pravidelne odohrávajú koncerty.
  • Evanjelický kostol svätého Jána – kostol zo 17. storočia patrí medzi skvosty anglickej renesančnej architektúry. Po vstupe uvidíte pred sebou zaujímavé delenie do dvoch veľkých lodí.
  • Temple Newsam House- 15 minút od centra mesta sa nachádza bývalé šľachtické sídlo, ktoré je premenené na múzeum dejín Yorkshiru a historického bývania. V jeho miestnostiach sa nachádza príjemná reštaurácia s kaviarňou a na veľa atrakcií sa môžete tešiť v rozsiahlom parku. Najobľúbenejšou časťou je najmä malá farma so živými zvieratami a záhrady upravené v anglickom štýle.
  • Kirkstall Abbey – ruiny cisterciánskeho kláštora v Kirkstalle, severozápadne od centra mesta. Kláštor založili okolo roku 1152 a v 16. storočí ho za vlády Henricha VIII. rozpustili. Jeho pozostatky môžete obdivovať vo verejnom parku na severnom brehu rieky Aire.
  • Jeho dejiny siahajú do 11. storočia. V tom čase tam sídlil menší hrad a pár domčekov poddaných. Neskôr vyrástli v okolí tri menšie osady, ktoré sa postupne pretransformovali do súčasného Bradfordu. K najzaujímavejším turistickým atrakciám patrí:
  • Little Germany – historická časť mesta patrila v minulosti najmä obchodníkom, ktorí tam mali denne rozložené svoje stánky na malých tržniciach. Taktiež sa tam nachádzali dielne na spracovanie bavlny, keďže v minulosti bol Bradford domovom bavlnárstva a najväčším distribútorom v krajine. Kvôli tomu prichádzali do mesta i zahraniční obchodníci. V časti „malé Nemecko“ bol druhý domov práve nemeckých trhovníkov a tento názov si historické centrum uchovalo až dodnes. Radnica – Bradford City Hall z 19. storočia je ozdobou hlavného námestia Centanery Square a jeho zvonica patrí k dominantám mesta.
  • Cartwright Hall – v minulosti to bolo jedno zo sídel šľachty a teraz sa v tejto nádhernej budove nachádza múzeum moderného a klasického umenia. Podstatne zaujímavejší je priľahlý veľký park.
ANGLICKO, BRATISLAVA – LEEDS, SPIATOČNE ZA 54 €
Ohodnoťte článok