ZMENA PREPRAVNÝCH PODMIENOK PRE BATOŽINU

Letecká spoločnosť Ryanair robí zmeny pri batožine. Pri lowcostovom cestovaní to však nie je plus.

Od 1. novembra spoločnosť znižuje poplatok sa podanú batožinu (podpalubnú) a zároveň povolí väčšiu hmotnosť a to do 20 kg. Na palubu lietadla budú však od novembra umiestnené len také kufre, ktoré si zakúpia cestujúci v rámci služby prioritný nástup (cca 5 €). Ten kto si takýto nástup nezakúpi, bude musieť svoju príručnú batožinu odovzdať pri nástupnej bráne. Batožina bude zadarmo umiestnená v podpalubí.

Spoločnosť svoje rozhodnutie argumentuje najmä tým, že chce, aby cestujúci využívali podanú batožinu. Podľa spoločnosti čoraz viac ľudí využíva možnosť zobrať si so sebou dve príručné batožiny namiesto podpalubnej, čím však dochádza ku komplikáciám vedúcim až k meškaniu letov. Problémom je, že pri viac ako 90 % obsadenosti jednotlivých letov, nie je nad hlavami cestujúcich na palube dostatočný priestor na odloženie všetkých príručných batožín. No a práve toto vedie k neskorému nástupu do lietadla a následne k  meškaniu letov.

Naďalej však bude platiť, že cestujúci spoločnosťou Ryanair má nárok zdarma prepraviť 1 kus príručnej batožiny s rozmerom 55 x 40 x 20 cm (kufor na kolieskach) a 1 kus menšej batožiny s rozmermi 35 x 20 x 20 cm (kabelka, taška)

Pre rekapituláciu prinášame otázky a odpovede na nové zmeny :

1. Aké sú nové pravidlá Ryanairu pre batožinu?

Od novembra sa znižuje poplatok za podanú batožinu zo súčasných 35 € na 25 € a zvyšuje jej hmotnosť z 15 kg na 20 kg:

  • Hmotnosť podanej batožiny stúpne z doterajších 15 kg na 20 kg pre všetky batožiny
  • Poplatok za podanú batožinu sa zníži z 35 € na 25 € pre batožinu s hmotnosťou 20 kg.
  • Iba cestujúci, ktorí si zakúpili prioritný nástup (tzv. Priority Boarding) si budú môcť na palubu lietadla vziať 2 kusy príručnej batožiny. Platí to aj pre služby Plus, Flexi Plus a Family Plus. (poznámka – Prioritný nástup si možno zakúpiť za 5 € v čase rezervácie letenky, alebo dodatočne za 6 € až do 1 hodiny pred odletom.)
  • Všetci ostatní cestujúci, tzn. tí, ktorí si nezakúpili prioritný nástup, si budú môcť na palubu vziať len 1 kus malej príručnej batožiny (35 x 20 x 20 cm – kabelka, taška, notebook, igelitka), zatiaľ čo ich druhý kus príručnej batožiny (väčší kufor na kolieskach – 55 x 40 x 20) budú musieť odovzdať zdarma pri nástupnej bráne a ten bude následne umiestnený do podpalubia lietadla.

2. Prečo robí Ryanair túto zmenu?

Aby znížil počet meškaní letov spôsobených tým, že príliš veľa cestujúcich prichádza k nástupnej bráne s 2 kusmi príručnej batožiny.

3. Budú si môcť cestujúci stále vziať na palubu Ryanairu 2 kusy príručnej batožiny?

A. Áno. Cestujúci, ktorí si zakúpili tzv. Priority Boarding si budú môcť stále vziať na palubu lietadla 2 kusy príručnej batožiny – 1 bežnej veľkosti (55 cm x40 cm x 20 cm) a 1 menšej veľkosti (35 cm x 20 cm x 20 cm).

B. Nie – tí, ktorí si nezakúpili tzv. prioritný nástup. Títo cestujúci budú musieť svoju väčšiu batožinu – kufor na kolieskach – odovzdať zdarma do podpalubia pri nástupnej bráne. Do lietadla si budú môcť vziať len menšiu batožinu – dámsku kabelku, pánsku tašku, batoh, igelitku.

4. Ako sa táto zmena prejaví?

Pri nástupnej bráne budú 2 rady pre cestujúcich – prioritní cestujúci s 2 batožinami a neprioritní cestujúci s 1 batožinou.

5. Koľko stojí prioritný nástup a môžem si ho zakúpiť aj dodatočne?

Stojí 5 € v čase rezervácie letu. Môžete si ho zakúpiť aj dodatočne prostredníctvom mobilnej aplikácie Ryanair za cenu 6 € a to až do 1 hodiny pred plánovaným časom odletu.

6. Čo sa stane s batožinou s hmotnosťou 15 kg?

Maximálna hmotnosť zakúpenej podanej batožiny stúpne z doterajších 15 kg na 20 kg.

7. Budú môcť cestujúci, ktorí si nezakúpili prioritný nástup, odovzdať svoju príručnú batožinu už na check-ine namiesto toho, aby ju odovzdali pri nástupnej bráne?

Nie, všetky príručné batožiny si treba vziať so sebou až k nástupnej bráne, kde bude tá väčšia odobratá a umiestnená do podpalubia lietadla bez poplatku.

8. Týka sa to aj rezervácií, ktoré boli uskutočnené doposiaľ?

Nové pravidlá pre príručnú batožinu začnú platiť od 1. novembra 2017 a týkajú sa všetkých rezervácií letov od 1. novembra a neskôr bez ohľadu na to, či bola rezervácia letu uskutočnená pred novembrom alebo po ňom.

9. Čo ak neprioritný cestujúci odmietne odovzdať svoju príručnú batožinu do podpalubia?

Nebude pripustený na odlet a nebude mať nárok na vrátenie ceny letenky.

10. Týka sa to aj cestujúcich s deťmi? Budú si môcť zobrať tašku pre bábätko?

Áno. Malú taška pre bábätko s hmotnosťou do 5 kg si budú môcť navyše zobrať cestujúci s infantmi – deťmi do 2 rokov veku.

11. Prečo je príplatok 10 € počas Veľkej noci, Vianoc a dlhších letov počas letných mesiacov?

Príplatok 10 € činí zvýšené náklady na manipuláciu s podanými batožinami v najvyťaženejšom období.

12. Bude stále lacnejšie zakúpiť si podanú batožinu v čase rezervácie letenky?

Áno. Znížený poplatok 25 € za podanú batožinu s hmotnosťou 20 kg platí len na rezervácie batožiny v čase kúpy letenky. Podané batožiny, ktoré si cestujúci pridajú do rezervácie neskôr, alebo až na letisku, budú stáť 40 €.

13. Kde nájdem letecké linky, ktorých sa týkajú príplatky za batožinu?

Od dnes budú takéto linky zvýraznené na webstránke ryanair.com a v mobilnej aplikácii.

14. Budú sa výnimky vzťahovať na zdravotnícke pomôcky, ak ich potrebujú cestujúci na palube?

Áno. Kontaktujte vopred službu špeciálnej asistencie Ryanairu a ozrejmite im svoje požiadavky.

ZMENA PREPRAVNÝCH PODMIENOK PRE BATOŽINU
3 (60%) 2 votes